čtvrtek 1. ledna 2015

Novoroční Velký cyklus plný příběhů

Tentokrát byl tento tradiční turnaj na přelomu měsíců součástí Novoročního turnaje konaného v naší škole, takže se ho zúčastnilo i mnoho hráčů z ostatních škol a i pár dalších cizích hráčů. My do něj vstupovali převážně odpočatí po vánočních prázninách a jako vždy s nadějemi dostání se do co nejvyšší skupiny pro další sérii malého cyklu. A musím říct, že tentokrát to byl opravdu bláznivý turnaj jako na houpačce, ale s happy endem na konci... Začínali jsme tentokrát už v neděli a každý den až do středy odehráli tři partie. Posledním kolo pak ve čtvrtek.

První dva dny obvykle je losování relativně nahodné, protože se losuje švýcarským systémem a v rámci počtu výher podle startovních čísel. Všichni jsme si užívali převážně silné soupeře, čemuž dalo korunu šesté kolo, ve kterém Písa se dvěma výhrami dostal kluka "Nike", který hraje převážně tak ve čtvrté skupině... Jediný, kdo vychytával relativně slabé soupeře byl Andrij, až teda na Aliho ve druhém kole, takže měl po šesti kolech jako jediný z nás slušné čtyři body. Jejich vzájemná partie byla tentokrát jediná ryze evropská v turnaji.
Zároveň jsme uspořádali jakýsi závod, kdo zahodí více vyhranou partii. Ve třetím kole jsme se přihlásili na toto ocenění já s Písou. Já mohl asi desetkrát ukončit partii s holkou z páté skupiny, ale nakonec jsem rozjel snad jedinou sekvenci, jak jsem mohl umřít já a ne soupeřka. Každopádně Písa mě asi trumfnul přehlédnutím podpojení opičím skokem, čímž soupeř napojil svých padesát kompletně mrtvých kamenů, když už jen prasil. Ve čtvrtém kole si Dušan ve vyhrané partii o 4,5 bodů vystavil v neutrálech kameny do self-atari, takže by měl být asi prohlášen za vítěze... V pátém kole Ali odmítl zavřít stobodovou krabici a vyhrát o 20 a místo toho prohrál o 2,5. V šestém kole jsem asi já získal pomyslnou druhou cenu, když jsem vedl o 2,5 bodu, nepokryl si v neutrálech nebezpečný střih v území, kde ale vůbec nic nebylo a já našel snad jedinou cestu, jak se tam nechat vykvrdlat... Neomlouvá mě ani rychlé dvacetisekundové byoyomi.
Toho si dost užil Ali v tom samém kole, když doma zadřímnul a přišel o půl hodiny pozdě, přičemž tady je čekací doba jen čtvrthodina. No, nakonec se podařilo s pomocí Baolonga přemluvit soupeřku Yuan Jie aka "Cutting girl", aby hráli, a tak rozhodčí poslal Aliho rovnou do byoyomi. Každopádně ani to ho proti soupeřce ze sedmé skupiny nezastavilo na cestě k pohodlné výhře o deset bodů a tentokrát už zavřením krabice nepohrdl.

Třetí den začal kontumákem v Písův prospěch, takže i tady se najde pár lidí, převážně malých dětí, co nejsou schopní dokončit turnaj. Akorát tady se nesmějí odhlásit, ale prohrávají kontumačně až do konce. Ale jinak jsme měli opravdu výsledky bídné a to hlavně já, když jsem se krčil s pouhými třemi výhrami z devíti ve stísněné poslední (šesté) hrací místnosti s plastovými sedátky a byl jsem zralý opět na školku, protože do konce zbývaly už jen čtyři kola a jedinou nadějí bylo začít ponorkový útok...

...Ten se však dostavil okamžitě a to u nás všech, protože na Silvestra jsme do čtvrtého hracího dne nastoupili jako vyměnění a po dvou kolech svítilo pomyslné skóre Evropa-Čína 12:0, čímž už jsme přesně dorovnali výsledky z minulého Velkého cyklu. To ale nebylo zdaleka vše, protože jsme velice podobně zahráli i ve večerním kole, kdy prohrál jen Dušan o půl bodu s "Jack Sparrow" z deváté skupiny, kde se výhra celkem čekala. Mimochodem, říkáme tomuto baculatému klučinovi tak proto, že míval zakryté jedno sklíčko na brýlích.

Příchod nového roku jsme nijak moc neřešili a všichni jsme šli spát rozumně, takže jsme byli připraveni na poslední kolo. Andrij s Palkem se vyhnuli démonům a oba zaskórovali devátou výhru, o které se nám před turnajem nikomu ani nesnilo, čímž dosáhli vynikajícího umístění na konci třetí desítky. Ali se setkal s hráčem třetí skupiny "Slow guy", a protože Ali je také velice přemýšlivý hráč, tak oba vstoupili do byoyomi už v 70.tahu, kde byl Ali tentokrát neúspěšný. Písa dostal soupeře známého z kongresu - Wu Lirui, přičemž měl už hodně luxusní pozici, ale jednou špatnou sekvencí se partie proměnila v prohru o 8,5 bodu. Dušan vybojoval výhru proti "Cutting girl". A já jsem zdolal nějakého mladíka z cízí školy, co měl opravdu velkou hlavu, o 2,5 bodu, přestože se mi prořízl do územi za dvacet. I my zbylí čtyři jsme tak zakončili turnaj s pozitivním výsledkem a umístili se velice blízko sebe mezi 90. a 110. místem.

Celkově se turnaje zúčastnilo 214 hráčů a vítězem se stal někdo z cízí školy, z čehož asi pan Ge nebyl nadšený. Často se na nás Evropany chodil během turnaje koukat a už po střede byl z našich výsledků dost pozitivní. Palko a Ali dostali pozvánku na Zhong He Cup, což je turnaj pro profesionály. Zůčastní se ho i nejsilnější (amatérští) hráči z naší školy a díky skvělému výsledku se učitelé rozhodli poslat i Andrije. Od pátka do pondělí tak kluci odehrají devět partií. My jsme zjistili, že hned dnes odpoledne měl začínat první lednový malý cyklus a že bychom museli do školy i v sobotu. Když se na stránkách školy objevilo rozřazení do skupin, tak jsme jich našli jen osm a my jsme v nich nikdo nebyl. Zřejmě si hodně děcek vzalo prázdniny a nás díky nějakému komunikačnímu šumu vymazali všechny, včetně mě, Dušana a Písy. Byli jsme ale celkem vyřízení, takže jsme zavolali Liangovi, ať to tak nechají a že načerpáme síly na pondělí. Ostatně nás vlastně čeká zřejmě poslední měsíc tvrdého studia, protože v únoru je čínský nový rok a také budeme hrát náš evropský cyklus.

Všem přeji co nejvíce živých skupin do nového roku!

3 komentáře:

 1. Nejake fotky: http://www.gyhdc.com/news/201511/n32361842.html
  Akorat ja nich jako jediny nejsem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hezky, go jako zimní sport - Písa má i rukavice :)

   Vymazat
 2. No ona Lee Hajin říkala že asi nakonec bude go spojené se ZOH místo LOH, ale že jsou jednání již tak daleko jsem tedy netušila. Tím líp pro go :D
  BTW, tak to vypadá, že máte v Číně toho času větší zimu, než je momentálně v Čechách. Tak si to užijte!

  OdpovědětVymazat