neděle 5. října 2014

Velký cyklus

...Minule jsem vám slíbil, že vysvětlím, co to je vlastně za turnaj. Koná se vždy na přelomu měsíce a během pěti dní se odehraje 13 partií švýcarským systémem. Hrají ho pouze studenti naší školy a na základě výsledků se opět přerozdělí skupiny. My jsme se však zrovna tentokrát trefili do dlouhých čínských podzimních prázdnin a na přelomu září a října se Velký cyklus mění na turnaj pekingských inseiských škol, takže tentokrát bylo asi třikrát více hráčů než obvykle, jejichž počet vystoupal až na 182. Turnaj byl velice náročný, většina startovního pole byli hráči minimálně se silou 5-danu, ale někteří z nás jsme narazili i na kyu-hráče. Od pondělí do čtvrtka se hráli tři partie denně, což bylo velice vyčerpávající, takže jsme byli rádi, že v pátek se hrála už jenom jedna a odpoledne jsme měli volné.
Vítězem turnaje se stal slavný hráč Ma Tianfeng, který prohrál pouze jednou. Mimochodem tento hráč patří mezi tzv. čtyři krále čínského amatérského go (Ma Tianfeng, Wang Chen, Hu Yuqing, Bai Baoxiang) a také se například loni kvalifikoval do hlavní fáze Bailing Cupu. U nás se pořadí hodně měnilo. Lítali jsme od první místnosti až po tu poslední. Nejlépe začali Andrij (po pěti kolech čtyři výhry) s Alim (po sedmi kolech pět výher), pak ale prohráli čtyři partie, respektive pět partií v řadě... Nejlépe se z nás nakonec s osmi výhrami umístil Palko na 33.místě. Já poslední partii vypotil o 1,5 bodu a taktéž jsem zaznamenal osm výher a s horším sosem jsem skončil na 47.místě, což bylo pro mě rozhodně nad plán. Andrij s Dušanem vyhráli sedm partií, což je také solidní výsledek. Nebohý Ali nakonec vyhrál pouze šestkrát. Písa rovněž vyhrál šest partií a dokonce se nevešel ani do první stovky, ale ten to jako tragédii rozhodně nebral. V pondělí se dozvíme, do jakých skupin nás vlastně přiřadí, ale největší paradoxy budou určitě u mě a Aliho. Výsledky jsou k mání na senseis, přičemž se prosím nelekejte, že například někteří hráči se sedmi výhrami jsou přede mnou. Tady totiž hraje sos mnohem větší roli než v Evropě a hodně ovlivňuje celkové pořadí. Palko už zřejmě objevil postup, jak to vlastně počítají.

Ve středu jsme byli na večeři s funkcionáři CEGO. Dorazil i pan prezident, který teď úzce spolupracuje s Ge Yuhongem, když studujeme v jeho škole. Vzal nás do hodně drahé restaurace, kde prý mají nejlepší pekingskou kachnu a musím dát za pravdu, že takhle dobrou jsem opravdu ještě nejedl. Vše začalo z vesela uvítáním, přípitkem a tak podobně. Například jsme pak dostali přislíbený druhý grand slam (první se bude konat v dubnu v Berlíně). Poté však pánové prezidenti otevřeli čínské víno, které zde je úplně jiné než v Evropě a obsahuje asi 52% alkoholu... No, výsledek večírku bych nerad rozpitvával, každopádně oba byli hodně znavení. Záživná byla pak i naše tříkilometrová cesta pěšky domů v lijáku.

V sobotu jsme měli po obědě lekci s Wang Yaem 6-pro, který je určitě nejsilnějším hráčem na světě, když počítam pouze anglicky mluvící. Většinu našich partií nám sice stihl během turnaje nebo po večerech okomentovat Baolong, ale i tak nám ještě nějaké zbyly, takže lekce byla velice přínosná. Lekce se konala kousek od nás v další slavné škole Ma Xiaochun Dojo, kde jsme potkali i pár našich soupeřů z turnaje. No, musím říct, že to tam mají mnohem hezčí a modernější než v naší škole. Wang Yao nám po lekci říkal, že jde hrát s dalšími profíky fotbal. Tentokrát prý měli dost hráčů, ale kdyby jim někdy chyběli, tak nám prý zavolá, že si můžem přijít zahrát taky.
Během odpoledne přijel Eric Lui (8-dan AGA), kterého se CEGO rozhodlo podpořit, protože možná budou expandovat do Ameriky. Dva měsíce bude pobývat u nás v bytě, přičemž jeho znalost čínštiny bude jistě přínosem. My jsme z toho však nebyli vůbec nadšení, zvlášť my se teď tísníme čtyři v pokoji. Zatím je velice plachý a moc nemluví, každopádně snad nebude zdržovat koupelnu, jako tomu bylo včera, už tak máme problémy to všichni stihnout. Dovedl nás potom do jedné fajnové restaurace, kde už čekali Li Ting, Liang a Luo. Dozvěděli jsme se další informace o kvalifikaci na grand slam a na profíka. Li Ting se rozhodla, že si s námi příští týden zahraje dva malé cykly ligy, protože brzy odjíždí hrát do Japonska ženské Kisei a Meijin, takže se potřebuje rozehrát. Rozhodla se, že bude hrát stejnou skupinu jako Palko, přičemž do té samé pravděpodobně poputuje i Eric. Večer jsme celý náš pokoj (já, Andrij, Eric a Baolong) oživili naše účty na tygemu. Zjistili jsme také pár nicků slavných profíků. Dušan měl mít dneska narozeniny, a tak si zbylí čtyři (Palko, Písa, Dušan a Ali) někam vyrazili, ale z jejich pozdního nočního příchodu jsme nebyli vůbec nadšení...


1 komentář:

  1. Písa zahájil ve 12. skupině 0:2, ale teď už válí v jedenáctce 7:0.:) Pěkné, snad už se mezi dětmi chytil!

    OdpovědětVymazat