neděle 28. září 2014

Zoufalí Evropané nestačí na desetiletá děcka...

Koncem září už jsme tu tedy plně zabydlení, akorát v našem bytečku je dost velký nepořádek a to zvlášť v obýváku... Takže dnešní volný den bude zřejmě ve znamení velkého úklidu, zvlášť když má dnes dorazit Baolong... Našli jsme pochopitelně pár vad. Například ráno je opravdu velká tlačenice na sprchu a dost dlouho trvá než přiteče teplá voda, takže to obvykle skončí hádkou. V Číně se také nesmí pít voda z kohoutku, takže pravidelně obden chodíme s barelem pro pitnou vodu do takového automatu u supermarketu.

Týden začal prolamováním Chinese Great Firewall. Palko s Alim si pořídili jakési VPN, které však fungují jen na deset minut denně v mobilu. Písa si koupil hodně rychlou VPN za 35 dolarů na celou dobu, ale nemůže přitom hrát třeba go na netu. Já našel proxy za 30 dolarů, která je sice pomalá, ale nijak mě jinak neomezuje a můžu díky ní i tady blogovat. Takže buďme rádi za to, co máme. Jediný snad skype tu funguje bez omezení, google jen hodně sporadicky, když se chytne hongkongský. 

Na začátku jsem si říkal, že to tu bude ve škole fungovat podobně jako v Choong-am Dojang, ale ve skutečnosti je trénink mnohem specifičtější. Zvlášť tréninky na střední hru a koncovku se nám líbí, to nám Evropanům, co neumíme počítat a dotahovat partie do konce, opravdu hodně pomůže. Procvičování dvacetisekundového byoyomi by aspoň částečně mohlo zkoncovat s tzv. byoyomi-festivaly, častými v partiích Evropanů. V těchto trénincích celkem ještě obstojíme, ale jinak dostaváme solidní kotle od čínských dětí, které jsou ve skutečnosti ještě menší než v Koreji a je jich mnohem více... Nejdrsnější to bylo v pátek, kdy Palko prohrál s desetiletým klukem. Já poté odhodil partii s desetiletou holkou, která je tu z holek asi nejsilnější. Dílo dokončil Písa prohrou s klukem, který měl dokonce pouhých devět roků... 
Mimochodem jsme zde potkali hráče, který byl na kongrese. Jmenuje se Wu Lirui, měl napsaný 7-dan, ale tady hrál v 10.lize. Údajně ho vyhodili, asi proto, že byl v šestnácti letech už starý a neperspektivní...

V lize máme hodně záporné skóre. Palka jako profíka dali druhé ligy, což byl opravdu úlet, protože tito kluci se pravděpodobně přístí rok všichni stanou profíky... Nakonec neobstál ani o ligu níže. Ještě hůř dopadl Ali, který začínal ve třetí a teď byl na sestupové pozici i v páté...Já nehrál první dvě části a pak mě poslali rovnou do šesté. Zaznamenal jsem šest proher v řadě, některé opravdu hloupé, až včera se mi podařilo aspoň jednu urvat. Andrij si vede v celku dobře, přece jen je zvyklý z loňska. Začínal v sedmé a sestoupil, ale podařilo se mu vrátit zpátky. Dušan v osmé hrál nejprve dobře, ale nakonec taky sestoupil po prohře s Andrijem. Písa začínal v deváte a postoupil, ale Dušan ho zase poslal zpátky. Nějaké výsledky už se dají najít na senseis. Příští týden však kompletně zamíchá skupinami tzv. "velký cyklus", co to je, se dozvíte příště. ;)

V Pekingu jinak je téměř pořád zasmogováno a zataženo, teplota kolem dvaceti stupňů. Slunce vidíme opravdu jen občas a to když se strhne liják, což se zatím stalo dvakrát. Všude je klimatizace, doma ji sice nepouštíme moc, ale ve škole táhne pořád. Taky jsme z toho už s Andrijem nastydli... V pátek nám opravdu nebylo dobře a šli jsme odpoledne domů se vyležet. Včera jsme však zašli na oběe do restaurace na opravdu pálivé jídlo a bacily snad z těla konečně vyhnali. 

Byli jsme tak ready na odpolední match proti univerzitě Qinghua, která je po sousední Pekingské druhou nejslavnější v Číně. Jeli jsme taxíkem do severní čtvrti Haidian, ve které jsem před čtyřmi lety strávil dva měsíce. Univerzitní kampus byl moc pěkný, hodně rozlehlý a plný zeleně, asi jsem nikdy nebyl v žádném takhle pěkném. Hráli jsme v pěkné konferenční místnosti. Naši soupeří prý měli dosahovat síly 9-danu na tygemu. Seřadili jsme se v pořadí Palko-Ali-Lukan-Andrij-Dušan-Písa a prohráli 2:4, přičemž jsme vyhráli jen já s Dušanem. Dobře měli partie rozehrané i Palko s Písou, ale nakonec je nedotáhli do vítězného konce. Všichni soupeři mluvili anglicky, takže jsme mohli partie rozebrat. Následovala téměř slavnostní večeře s lidmi z CEGO. Byli zde Li Ting, Luo Gang, Liang Zhijie. Kromě nich také Ge Yuhong a pár lidé spojených s RelayGo ze Sibiu. Jeho hlavní sponzor, také rozhodčí You Xiaochuan a dorazili i naši čínští soupeři. Byl zde i známý hráč Fang Tianfeng 8-pro. Dozvěděli jsme se spoustu věcí o CEGO a o jeho plánech, nejvíc mě fascinoval plán založit školu evropských inseiů.

První týden byl pro mě vyčerpávající, ale dalších pět měsíců zřejmě nebude jiných. Zatím jsme všichni mezi sebou v pohodě a dorozumíváme se bez problémů anglicky. Legrace nastává když začnem mluvit s Písou česky a Palko slovensky. Andrij s Dušanem jako Slované pochopitelně rozumnějí, ale Ali je bez šance čemukoliv porozumnět, takže už nám začal hrozit pokutami. V bytě jinak téměř porád hraje hudba, je slyšet zvuk kamenů pokládaných na goban a spousta vtipných hlášek. 
10 komentářů:

 1. V clanku na eweiqi.com o Lukanovi a spol. se tvrdi, ze evropska spicka je od spicky svetove pozadu 3 az 4 kameny. Nicmene se odhaduje, ze do roku 2028 bychom se mohli vyrovnat spicce svetove. Zajimava prognoza…

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tou světovou špičkou je myšleno co? :-)

   Vymazat
  2. Myslim ze Lee Sedol a spol., nebylo to jmenovite... Doufam ze se roku 2028 dozijeme, to bude pecka :)

   Vymazat
  3. No, roku 2028 se možná dožijeme, ale evropskou špičku mezi tou světovou určitě jen tak neuvidíme. Maximálně na nějaké olympiádě. :D Mohl by se narodit nějaký "prodigy" a okopírovat kariéru třeba Redmonda, ale aby jsme si to rozdávali na férovku s Lee Sedolama a spol., to je hodně pěkná sci-fi pohádka. Předpokládám, že je to jeden z těch zdvořilostních článků. ;)

   Vymazat
  4. No z hlediska formální logiky si jsem skoro jist, že je to jak naznačuje Půlča. Zkuste si doplnit do té věty: ... vyrovnat špičce světové stejně jako Michael Redmond.

   Vymazat
 2. Pajáda, díky za info. ^^ A jinak, krásně se to čte... nechceš se vykašlat na go kariéru a bejt spisovatel? :D

  OdpovědětVymazat
 3. Krátké interview s Lukanem, publikováno 7. srpna 2014 na eweiqi.com (http://www.eweiqi.com/news_detail.asp?id=20145)

  Reportér Jou: Ahoj Lukáši, těší mě že tě potkávám. Představil by ses prosím a pozdravil čínské čtenáře?
  Lukan: Zdravím všechny, jmenuji se Lukáš Podpěra. Žiju v Praze a letos mi je 19 let. V Evropě mám go úroveň šestého danu.
  Jou: Jak ses naučil go hrát? A jak se stalo, že patříš mezi přední evropské hráče?
  Lukan: Go jsem se naučil hrát v sedmi letech, jelikož můj táta je hrál na vysoké, kde studoval. Rychle jsem se zlepšoval, ve dvanácti jsem dosáhl prvního danu. Asi před dvěma lety jsem se stal šestým danem. Momentálně jsem v ČR druhým hráčem.
  Jou: Sleduješ často weiqi TV? A v případě, že by byla weiqi TV v Evropě v angličtině, jaký by to podle tebe mělo efekt?
  Lukan: Weiqi TV jsem sledoval jen párkrát. Kdyby bylo vysílání v angličtině, pro mě i ostatní Evropany by bylo sledování o dost pohodlnější. V Evropě totiž není moc lidí, kteří umí čínsky. Pro mě je čínština docela v pohodě, protože ji právě studuji. Ale angličtině by všichni rozuměli o kotel snadněji.
  Jou: V září pojedeš studovat do čínského institutu (道场 je doslova budhistický/taoistický klášter, ale asi přenesený význam... ), jak vnímáš desetiletou vzájemnou spolupráci mezi CEGO a EGF?
  Lukan: Když jsem se před rokem dozvěděl podrobnosti spolupráce, měl jsem ohromnou radost. Mám tak totiž možnost stát se evropským profesionálem, což je mým dětským snem již z doby, kdy jsem se go naučil hrát. Tato představa mě vážně láká.
  Jou: Díky za odpovědi, Lukane.

  Překlad: Mikuláš Nozar

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha, tam je jako vážně "o kotel snadněji"?:))) Jinak díky za překlad.

   Vymazat
  2. Pulca se nachytal :D Je tam neco ve smyslu "o mega"/"o randal"/"o hafo", takze kotel to imo vystihuje nejlepe ;)

   Vymazat
  3. Takže pro normální lidi: "mnohem lépe/snadněji". :P

   Vymazat