neděle 14. prosince 2014

Nemocný Lukan ve školce a mnoho nejtěsnějších výsledků

Tento týden byl ve znamení půlbodových výsledků, kterých jsme si užili na obě strany opravdu hodně. A k tomu byl minimálně stejný počet výsledků o bod a půl. V praxi to je tady ve skutečnosti stejné v čínských pravidlech, protože když má černý 185 (nejtěsnější výhra), tak vyhrál o 1,5 bodu a bílý když má 177 (nejtěsnější výhra), tak vyhrál o 0,5 bodu a jinak to může být pouze v případě seki na desce. Ještě jsem úplně nepronikl do čínských pravidel, proč tomu tak je, každopádně některé mikrokoncovkové či neutrálové triky už máme vžité, když je na nás už děcka tolikrát použily... Něco se dá použít mimochodem i v Ingových pravidlech, které jsou odvozené z čínských.

Pojďme se podívat, jak jsme si vedli v promíchaných skupinách po velkém cyklu. Palko chytil po velkém cyklu formu a sfoukl v páté skupině všechny soupeře kromě jednoho a to Wang Shuo ()("Small Tsume-go Genius"), což bylo poprvé, co zaznamenal ve druhé místnosti pozitivní skóre. Ali s Andrijem se potkali v sedmé lize, přičemž první jmenovaný poslal druhého o skupinu níž. Oba zaznamenali každý půlbodovou výhru i prohru. Ač se v osmé skupině objevili tentokrát lidé, co normálně jsou níže, tak se Písa trápil a nevyhrál ani jednu partii. Dvě prohrál o půl a jednu zazdil v neutrálech. Dušanovi se dařilo v jeho desítce a postoupil výš. Mně už od minulého týdne trápilo nachlazení, takže jsem tušil, že dostat se ze školky nebude zase až tak jednoduché. Přesto se mi však podařilo postoupit a už jsem nemusel zatáčet doleva, ač s čistým skóre to kvůli jedné půlbodové prohře nebylo. V této partii jsem dostal lekci z tsume-go, které stále nemáme ideální, o čemž napověděl i nedávný tsume-go test.

V druhé polovině týdne už Palko ve čtvrté skupině vyhrál pouze jednu partii, ale dvě musel vynechat, což brzy vysvětlím. Ali se opět těsně zachránil v sedmé skupině. Andrijovi přibyli do osmé skupiny opět dost neobvyklí, ne moc silní lidé, ale postup si nevysloužil. Písa s Dušanem se potkali v deváté a ze začátku to vypadalo, že si skupinu podmaní. Přestože Dušana také začalo trápit nachlazení, tak vyhrál jejich vzájemnou partii a když poté vyhrál o půl bodu i se "Slackinem", tak si zajistil postup do osmé skupiny, kde v září začínal a od té doby se tam už nevrátil. Písa naopak se "Slackinem" prohrál klíčové ko, když si nevšiml asi dalších 50 tahů, že mu tím umřel velký had, takže mohl na postup zapomenout. Mně se opravdu ulevilo, že už jsem nemusel zatáčet doleva, ale přesto jsem byl stále v 11.skupině (1.školka), která mě uvítala chcípnutím v prvním rohu. Zbylé partie jsem už však vyhrál, přičemž poslední byla proti do té doby neporaženému novému studentovi jak již tradičně o půl bodu. Takže jsem si stejně jako Písa před dvěma měsíci pobyl ve školce jen týden.

Jedním z mých soupeřů, kterého jsem porazil, byl mimochodem malý jedenáctiletý klučina, který se jmenuje Meng Linghua (孟令华).  Má odehráno mnoho partií s Písou s hodně vyrovnaným skóre a obvykle se pohybuje mezi 8. a 12.skupinou. Čím je ale zajímvý je to, že umí na místní poměry opravdu výborně anglicky a často nám pomáhá ve čtvrté místnosti s překlady. V pátek jsem si s nim přehrál a rozebral partii z Nongshim Cupu - Wang Xi vs. Piao Tihuan, že nevíte kdo to je? ;) No, nebudu mystifikovat, je to čínské jméno Park Jeong-hwana.

Prezident CEGO Liu Bin, který má sílu téměř evropského 6-danu vyzval Palka na match o 2000 euro s časovým limitem tři hodiny. Je však známý svojí jistotou a nasazením, takže například na kongrese skolil v přátelské partii Ilju Šikšina nebo Artema Kačanovského, takže určitě měl být zdatným soupeřem i Palkovi. Match se hrál v pátek dopoledne ve škole, kde jsme hráli před pár týdnu Go s jinými pravidly. Pan prezident ale dostal před partií smutný telefonát, že zemřel jeho blízký kamarád, což rozhodně poznamenalo průběh partie... Palko to každopádně i tak neměl jednoduché, ale nakonec jeho soupeři zemřela klíčová skupina a vzdal.

Každou středu nám sem teďka chodí uklízečka, kterou já odmítám platit. Posledně mě vytočila tím, že mi vyhodila mýdlo a šampón, které by ještě týden vydržely a taky zubní kartáček... Palka pro změnu naštvala tím, že mu přerovnala věci úplně jinak než je měl, takže se zdá, že jsem udělal dobře, když jsem jí zakázal uklízet v mojí části pokoje...

Na sobotu jsme měli zorganizované dva matche na univerzitě Qinghua, kde jsme už jeden odehráli v září. Ranní vstávání v sedm hodin o víkendu ale každopádně není pozitivní start do dne. Dušana navíc museli dost přemlouvat, protože opravdu vypadal dost nemocně. Dopoledne se proti nám postavily známé osobnosti a profesoři z univerzity, kteří zde kdysi studovali, přičemž první čtyři desky měly titul čínského 6-danu, takže opravdu velká síla a zbylé dvě solidní 5-danové. Seřadili jsme se v pořadí Palko-Ali-Andrij-Lukan-Dušan-Písa. Jako první překvapivě vyhrál Dušan a to o 2,5 bodu. Pak se ale podařilo nejtěsnějšími možnými rozdíly vyhrát už jen Alimu (z nemožné pozice) a Andrijovi (ten to naopak málem zahodil), takže výsledek byl 3:3 a rozhodla Palkova prohra o komi na první desce. Každý jsme dostali knížku partií Gu Li vs. Lee Shishi - čínské jméno Lee Se-dola.
Na oběd jsme šli do restaurace, která se nacházela přímo v univerzitním areálu. Tam už dorazili všichni funkcionáři IGF, co jsou tu na SportAccordu a čekal je odpoledne meeting s CEGO. Můžu jmenovat třeba Martina Stiassneho, Andrew Okuna, Thomase Hsianga nebo Yuki Shigeno.
Na odpoledne jsme se přesunuli do místního univerzitního go-klubu, který se nacházel v jejich vnitřním stadionu, kde lidi běhali. Tam nás čekal match se současnými univerzitními studenty. Každopádně jsme se tam v těch sakách cítili opravdu divně a navíc tam bylo nesnesitelné vedro pro hraní, takže jsme u toho dost usínali a dělali hrubé chyby, co normálně neděláme. Ali nás reprezentoval na meetingu a prý opravdu zabodoval svojí uvodní řečí. My jsme se tak seřadili ve stejném pořadí, akorát bez něj. Jejich první tři hráči z minula, kteří byli opravdu solidní, hráli opět, akorát se posadili na 3., 2. a 5. desku. Na čtvrtou desku sedl někdo zřejmě slabší, protože ho Dušan sfoukl, ale pak se přehlédl v koncovce... Palkův soupeř byl pravděpodobně solidní, ale první tři kameny rozházel po gobanu dost náhodně a Palko následnou bitvu zvládl. Proti těm třem z minula jsme však tentokrát neuspěli ani já, ani Andrij, ani Písa, takže výsledek 1:4 byl opravdu hodně smutný.
Na následné společné večeři nám čínští studenti řekli, že se seřadili na desky náhodně, že se všichni považují za stejně silné a mají 9-dany na tygemu... Trochu jsme také oslavili Andrijovi narozeniny.
Já jsem musel akorát odjet dřív domů na partii MEJT, která mi stejně jako finále iGoŠe zpestřily víkend.

Momentálně také sledujeme partie ze SportAccordu, které se momentálně v Pekingu odehrávají. Japonsko a Taiwan zle zapalují Číně a Koreji. Trošku jsme prosmutnili prohru Evropy s Amerikou, ale docela bavíme nad nemohoucností Sašenky Dinersteina, který hraje opravdu hrozně a Baolong říkal, že kdokoliv z nás šesti by zahrál lépe. Ještě pár dní bude akce probíhat, takže by se měli i funkcionáří IGF na nás přijet podívat k nám do školy. Snad nepřijdou také do bytu...5 komentářů:

 1. N1.... Proč nakonec Pálko teda nehrál ty dvě partie? Kvůli té výzvě s tím dědou? A případně můžeš i svůj nepoliticky korektní příspěvek ohledně SportAccordu hodit sem ne?

  OdpovědětVymazat
 2. Kachnak: Ja myslel, ze je to z toho jasne. :) Protoze v patek hral match s prezidentem. Ale myslim, ze mu to zas az tak moc nevadilo. ^^

  OdpovědětVymazat
 3. Sport Accord World Mind Games 2014

  Letos už čtvrtým rokem má v polovině prosince své místo olympiáda Sport Accord, která však tentokrát bude bez české i slovenské účasti. Jako hosté by ale mohli dorazit studenti z CEGO pobytu.
  Dvě místa v evropském týmu obsadí finalisté evropského šampionátu Fan Hui 4-pro a Alexander Dinerstein 3-pro. Sourozenci Šikšinovi (Ilja 7-dan, Světlana 3p) se kvalifikovali jako vítězové evropského pair-go šampionátu. Zbylá dvojice Rusek (Natalia Kovaleva 5-dan a Dina Burdakova 5-dan) postoupila opět z mistrovství Evropy žen. Oproti loňsku i ostatní země posílají velkou sílu.
  Podrobnou reportáž můžete sledovat přes magazín RANKA online, kde naleznete i přesný harmonogram a výsledky akce. Tuto štědře dotovanou akci se určitě vyplatí sledovat. Hned v prvním kole šokovala Natalia Kovaleva výhrou nad taiwanskou profesionálkou Zhang Kaixin 4-pro.

  OdpovědětVymazat
 4. Haha, tohle asi nebude ten původní příspěvek, co Pulec odmítl vystavit?

  OdpovědětVymazat